05 sierpnia 2021

    W dniach 26-30.07.2021r. odbył się wyjazd Parafialnej Orkiestry Dętej z Szastarki do Wisły, gdzie miały miejsce przygotowane specjalnie dla orkiestry Warsztaty muzyczne, pod kierownictwem Pana kapelmistrza Wojciecha Duraka. Warsztaty odbywały się w malowniczym miasteczku –Wiśle, położonym w województwie śląskim, nazywanym również perłą Beskidu Śląskiego. Zwieńczeniem tygodniowych warsztatów był wykonany przed publicznością Wisły koncert orkiestry. Organizatorem wyjazdu był Ksiądz Proboszcz Andrzej Arbaczewski, opiekun orkiestry.  Dzięki gościnności Księży Salezjanów muzycy Orkiestry zakwaterowali się w Ośrodku Salezjańskim w centrum Wisły. Plan wyjazdu zakładał czas na doskonalenie umiejętności muzycznych, ale również zwiedzanie i aktywny wypoczynek.

    W czasie podróży do Wisły, orkiestra odwiedziła Parafię Sobolów koło Bochni, gdzie miała okazję zwiedzić zabytkowy rycerski kościół z XVI w. oraz zorganizowaną przez tamtejszego Księdza Proboszcza Szkołę Muzyczną. Od 20 lat prężnie w tej parafii działa parafialna orkiestra dęta, która może poszczycić się nawet sukcesami na arenie międzynarodowej. Po zakończonym zwiedzaniu uczestnicy udali się na  wspólna modlitwę.

    W godzinach wieczornych dotarliśmy do Ośrodka Duchowości Salezjańskiej w Wiśle a cała grupę powitał ks. Stanisław Lasak , który w swoich progach gościł nas już po raz czwarty.

  Już od następnego dnia muzycy rozpoczęli intensywną pracę nad doskonaleniem umiejętności pod czujnym okiem Pana Kapelmistrza. Codziennie rano członkowie orkiestry pobierali lekcje indywidualne i sekcyjne, natomiast wieczorami brali udział w próbach generalnych całej orkiestry.

    Popołudnia wypełnione były atrakcjami turystycznymi oraz kulturalno – rozrywkowymi. Członkowie orkiestry mieli okazję odwiedzić skocznię Adama Małysza, której wysokość zrobiła na wszystkich niesamowite wrażenie. Równie interesującym miejscem była zwiedzana Rezydencja Prezydentów Polski, zlokalizowana na jednym ze wzgórz Beskidu Śląskiego. Kolejną atrakcją była wyprawa na Baranią Górę, z której widoki pozostaną na długo w pamięci uczestników. Ponadto przygotowano również aktywną formę wypoczynku – wizytę w lokalnym Aqua Parku, która szczególnie przypadła do gustu najmłodszym muzykom.  Poszerzenie horyzontów muzycznych zapewniło spotkanie z Panem Józefem Brodą – miłośnikiem muzyki ludowej, regionalistą, jednym z organizatorów Festiwalu Kapel Ludowych, odbywającym się co roku w Kazimierzu Dolnym.

   Oprócz wymiaru edukacyjnego, wyjazd Orkiestry miał również charakter religijny. Członkowie Orkiestry wzięli udział w spotkaniu z Księdzem Adamem, Salezjaninem, który z ogromną pasją opowiadał o życiu młodzieży i dzieci w najbiedniejszych regionach Brazylii. Wieczorna Msza Święta była duchowym zwieńczeniem każdego dnia pobytu w Wiśle.

   Ostatniego dnia pobytu Orkiestra wykonał brawurowy koncert w centrum Wisły. Nasz koncert miał miejsce w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W czasie koncertu promowaliśmy naszą parafię. Publiczność stanowili zarówno mieszkańcy tego miasta, jak również odpoczywający turyści z całego kraju. Występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem.  

   Muzycy Orkiestry wyrażają zadowolenie z wyjazdu, doceniają możliwość doskonalenia umiejętności muzycznych, a jednocześnie z optymizmem wyczekują kolejnych szans na rozwijanie swoich pasji, podczas  kolejnych warsztatów muzycznych.

 

Galerię zdjęć można zobaczyć tutaj.

 

Parafia Rzymskokatolicka

p.w. Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Szastarce

Szastarka 133 tel. +48 663 771 889

Parafia Rzymskokatolicka

p.w. Św. Maksymiliana Marii Kolbe

w Szastarce

               opracowanie: ks. Andrzej Arbaczewski 

 

 

Parafia Rzymskokatolicka p. w. Św. Maksymiliana Marii Kolbego

Szastarka Stacja 133

tel. 15 8714114

Parafia

Rzymskokatolicka
p.w.  Św. Maksymiliana Marii Kolbego
w Szastarce

  1. pl

  Copyright by Parafia Szastarka